Dlaczego tenis ?

Dlaczego tenis? Tenis jest dyscypliną sportową, która wymaga łączenia wielu umiejętności. Aby dobrze grać, zarówno na poziomie amatorskim jak i wyczynowym, należy być wszechstronnie rozwiniętym ruchowo. Sport ten niewątpliwie stanowi wyzwanie dla wielu dzieci, ale jest też źródłem radości i zadowolenia z własnych postępów. Jeśli dziecko zainteresuje się „białym sportem", dużo łatwiej przyswoi sobie umiejętności techniczne i taktyczne. Tenis wymaga bardzo dobrej koordynacji ruchowej, dlatego też jest wskazany dla młodych ludzi. Kształtuje u nich umiejętności, które przydadzą się przez całe życie. Sport ten pomaga również w kształtowaniu systematyczności i pracowitości. Bez niej nie ma szans na osiągnięcie sukcesu. Dzieci uprawiające tę dyscyplinę uczą się koncentracji. Trzeba bowiem śledzić tor lotu piłki od momentu, w którym opuszcza ona rakietę przeciwnika, aż do momentu uderzenia przez gracza.

Nauka gry powinna być dostosowana do rozwoju dziecka i do jego własnych potrzeb. Ważne jest, aby dzieckiem zajął się odpowiedni trener kształtujący jego umiejętności. Trening, a raczej zabawę z tenisem, powinno rozpocząć się w wieku od 5 do 7 lat. Dokładny wiek uzależniony jest od indywidualnego rozwoju psychiczno-fizycznego dziecka. Ważne jest, aby nie zmuszać go do gry, ponieważ wtedy może się ono szybko zniechęcić. Początkowo należy bawić się z nim piłką tenisową i obserwować, czy jest zainteresowane. Dopiero w dalszej kolejności można zaproponować rakietę i rozpocząć grę. Najlepiej zacząć od mini tenisa. Zajęcia odbywają się wtedy na zmniejszonym korcie z odpowiednio dobranym sprzętem. Dzieci korzystają z piłek gąbczastych, które są lżejsze od normalnych, i nie obciążają tak stawów. Powinny także posiadać lżejszą rakietę od standardowej. W tym okresie dominują gry i zabawy, poprzez które dzieci chętnie przystępują do ćwiczeń i nie nudzą się. To właśnie dzięki tej atrakcyjnej formie uczą się one podstaw techniki i taktyki. Poznają także rywalizację sportową, co oczywiście wiąże się z przeżywaniem związanych z nią emocji.

 Po etapie gry w mini tenisa, należy przejść do midi tenisa. Jest to gra na ¾ kortu, dzięki której nie zakłócimy rozwoju prawidłowej techniki u dziecka, a jednocześnie będziemy nauczać podstaw taktyki. Dopiero, gdy młody zawodnik przyswoi sobie te dwa niezwykle istotne elementy, można przejść do gry na całym korcie.

Podsumowując, tenis jest dyscypliną wszechstronnie rozwijającą, której uprawianie wymaga dużej koordynacji oraz połączenia wielu umiejętności. Pomaga również nauczyć się aktywnego spędzania czasu, co jest zdrowe i potrzebne do prawidłowego rozwoju. Z tych wszystkich względów warto zainteresować tą dyscypliną dzieci.

 Źródło: http://aktywni.pl/aktualnosci/dzieciecy-tenis/